Czemu coaching nie będzie lekiem na rozwiązanie każdego problemu.

Coaching jest bardzo modnym wśród licznych osób hasłem. W największym skrócie będzie to pomoc innym osobom w tym, żeby jeszcze lepiej oni działali i wspinali się na wyżyny umiejętności i możliwości. Coaching nierozerwalnie jest związany z postacią trenera, zadaniem którego będzie wsparcie swojego podopiecznego w próbie zdobycia celów, które on sobie wyznaczy.

W ciągu ostatnich lat wokół coachingu wyrosło wiele mitów, które wynikają z wielu powodów. Część osób widzi w tym lekarstwo na wszystkie kłopoty w zawodowym i osobistym życiu, z kolei inni ulegają modzie, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym polega coaching. W rezultacie może to wszystko doprowadzić do nierealnych celów, a w rezultacie mało przyjemnych rozczarowań.

Częstym problemem jest na przykład nastawienie, że skoro ma się już coacha, to może on doprowadzić do oczekiwanej zmiany bez żadnego starania się ze strony osoby, którą się opiekuje. A tymczasem sytuacja znacznie inaczej będzie wyglądać. Coach ma być osobą, która pokaże cel i będzie motywować do tego, żeby działać, ale większość pracy i tak będzie musiała zrobić dana osoba.

Następnym z problemów jest myślenie, że sama obecność coacha, jego doświadczenie i osobowość dadzą bardzo szybko pożądane rezultaty, niejednokrotnie stwierdzenie takie będzie się słyszało od przełożonych albo kolegów. A z reguły po odbyciu kilku sesji będzie się okazywało, że zmiany wymagają mimo wszystko dużej determinacji i własnej pracy, i bardzo szybko będzie się pojawiało rozczarowanie oraz zniechęcenie.

Rzecz jasna nie jest tak, że coaching posiada jedynie ujemne strony i do niczego się nie nadaje, bo tak czy inaczej będzie to metoda która się cechuje dużą skutecznością i efektywnością. Wymagać jednak będzie właściwego podejścia w zasadzie od początku, wiele problemów się bowiem bierze z zupełnego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Jeśli ktoś będzie się decydował świadomie na dokonanie jakiś zmian w swoim życiu i ma motywację, aby tego dokonać, to obecność coacha z pewnością mu w tym pomoże. Po pierwsze będzie on wskazywał drogę, jaką warto iść, żeby zmiany, które się planuje faktycznie poszły w dobrą stronę.