Być na topie – kilka sugestii od rekruterów

Przekonaliśmy naszego menedżera z markowego vortalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do stworzenia listy najważniejszych porad dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Jeżeli jesteśmy czynnymi członkami rynku zatrudnienia, to oczywiście obcujemy z takimi pismami jak curriculum vitae czy też list motywacyjny. Niegdyś mogliśmy mówić o życiorysie oraz o podaniu, jednak obecnie wspomniane słowa zostały zastąpione innymi. CV jest bardziej schematyczne, podczas gdy list motywacyjny przejął rolę podania, aczkolwiek zaszły w jego formule nieco istotniejsze zmiany. Chodzi generalnie o określenie „motywacyjny”. Bez dwóch zdań chodzi bowiem o to, aby omawiany dokument mieścił w sobie pełne uargumentowanie naszych chęci zatrudnienia w konkretnym zakładzie.

List motywacyjny nie powinien być ciągiem okrągłych, a jednocześnie wolnych od sensu frazesów. Listu motywacyjnego nie powinno się układać, wzorując się na pierwszych z brzegu przykładach, gdyż jedną z podstawowych reguł gwarantujących efektywność jest oryginalność. List motywacyjny nie ma być listą indywidualnych zalet, osiągnięć. Jego tematyka powinna obejmować te właściwości, które mogą realnie podziałać na nastawienie prawdopodobnego pracodawcy. Z tego powodu list motywacyjny nie może być tworzony bez rozpoznania, ponieważ niechybnie nie odniesie on zakładanego efektu.

Każda osoba zamierzająca napisać treściwy list motywacyjny musi dokładniej zapoznać się z firmą, do której pisze, zaznajomić z profilem jej funkcjonowania, a jeśli jest to prawdopodobne, to także z warunki współpracy, jakie narzuca ta spółka swoim członkom kadry. W liście motywacyjnym wypada ująć indywidualne umiejętności, lecz wyłącznie te, jakie można określić rzeczywistym wyróżnikiem w pracy na określonym stanowisku. Ponadto warto pamiętać, że list tego rodzaju nie jest i nie powinien być w żadnym wypadku elaboratem. Nie powinien on być dłuższy niż pojedyncza kartka formatu A4, oczywiście zaopatrzona w typowe marginesy.

Autor: bezpłatny portal szukampracy.pl