Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki zanotowano aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością sytuacja tego typu występuje w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz taka sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja będzie korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ogólna liczba ludzi nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu osób, postęp technologiczny i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od dwustu lat, a nadal mimo wymyślenia ogromnych ilości urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i powstawanie innych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.