Jakich pracowników jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz więcej problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, obecnie jest to blisko 45 procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, taka tendencja będzie miała miejsce na całym świecie, zaś nasz kraj znajduje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Bierze się to paru różnych przyczyn i z pewnością z takich okoliczności są zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym wśród poszukiwanych profesji specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT nadal jest trudne, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak niezwykle szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, sporym wzięciem cieszą się również spawacze, stolarze oraz operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a później operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Dalsze miejsca przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeżeli zamierzają rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej zobaczyć można w wielu branżach zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Firmy które chcą pozyskać nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.