Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

W miejscu pracy większość dorosłych spędza dużą część swojego życia, licznych przypadkach jest to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na innych sprawach, wypoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duże napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na stan zdrowia danej osoby.
W momencie gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to może nadszedł już czas żeby pomyśleć o zmianach, czasem takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Po pierwsze trzeba wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego ma się zatrudnienie, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować jakichkolwiek chęci do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku najczęściej wystarczy poszukać innej firmy, aby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek przeważnie się wiąże ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że zacząć trzeba będzie wszystko od nowa, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, sporo będzie bowiem zależało od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat aby osiągnąć biegłość, ale w licznych przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Ważną rzeczą jest też to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu to zrobić, czy jednak wykorzystać profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z doradcą zawodowym, często również na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.