Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy mają coraz większe problemy z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi na różne stanowiska, na dzień dzisiejszy taki problem ma około 45 procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, taka tendencja występuje w wielu państwach, a nasz kraj jest znacznie powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o globalnym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest proste, to jednak w ogólnym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak ogromnie duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy i operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż coraz ciężej jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – najróżniejsze restauracje i hotele także nie mają łatwo jeżeli chcą zatrudnić profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej zauważyć można w dużej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim będą podwyżki pensji.